DACHY Z TRZCINY

Dachy z trzciny

 

Dachy z trzciny nie są częstym widokiem. Powoli jednak wracają do łask i coraz więcej ludzi decyduje się na tego typu rozwiązania, zarówno w Polsce, jak i poza granicami kraju. Niezależnie od tego, czy budynek jest stary i chcemy wprowadzić odrobinę nowości, czy też jest to całkiem nowy budynek – możemy zdecydować się na dach z trzciny. Jedyne, co jest wymagane to zachowane odpowiednich paramentów konstrukcji drewnianej dachu.

Nie jest prawdą, że trzcina jest słabym materiałem. Wprost przeciwnie. Dachy z trzciny są całkowicie nieprzemakalne i szczelne. Ponadto zmniejszają poziom hałasu i mają właściwości termoizolujące, co sprawia, że latem dadzą nam przyjemny chłód, zimą natomiast będą cudownie utrzymywać wygenerowane ciepło. Dodatkowo mają bardzo oryginalny i estetyczny wygląd, są z naturalnego materiału, dzięki czemu nadadzą ciekawy wygląd naszemu domowi. Dach z trzciny sprawdzi się zarówno na małych budynkach, jak i na dużych.

Konserwacja dachów z trzciny

Podstawą konserwacji dachu wykonanego z trzciny polega na utrzymywaniu go w czystości. Dzięki temu zwiększamy trwałość pokrycia z trzciny. Musimy pamiętać o usuwaniu liści, igliwia, a także mchów i porostów, ponieważ wszystko to przyspiesza zużycie dachu. Należy również regularnie uzupełniać ubytku wrzosu u słomy w kalenicy dachu. Konserwacja dachu wykonywana jest mechanicznie, a także z użyciem specjalnych środków, takich jak agregat hydrodynamiczny o ciśnieniu roboczym 230 bar, który pozwala na równomierne naniesienie środka.

Naprawa dachów z trzciny

Kiedy wykonuje się naprawę dachu z trzciny? A mianowicie wtedy, kiedy ulegnie uszkodzeniu, a chcemy przywrócić ją do pierwotnego wyglądu. Nie ma tu nic skomplikowanego – po prostu uzupełnia się ubytki nową trzciną. Ważne jest, by regularnie naprawiać wszelkie uszkodzenia, które mogą powstać na skutek czynników zewnętrznych, jak choćby silny wiatr, uszkodzenie przez upadające drzewo, ptaki i inne zwierzęta. Zwlekając z naprawą, doprowadzimy do pogłębienia zniszczeń, a co za tym idzie – zwiększenia kosztów jego naprawy.

 

Renowacja dachów z trzciny

Renowacja dachu z trzciny jest niezbędna, aby zapewnić długą żywotność naszemu dachowi. Zawsze od strony północnej dach ma mniejszą trwałość. Tak samo sytuacja się przedstawia w miejscach zaciemnionych oraz innych załamaniach połaci dachowej. Renowacja dachu przeprowadzana jest albo na całym dachu, albo częściowo, w niektórych miejscach uległy największemu zniszczeniu.

Dach z trzciny będzie najlepszym rozwiązaniem dla kogoś, kto lubi zarówno efektowne, jak i trwałe rozwiązania, a do tego nie lubi przepłacać. Zarówno położenie dachu, jak i jego konserwacja nie wymaga dużego nakładu finansowego, a dach będzie pięknie się prezentować latami. Poza tym są to dachy niezwykle ekologiczne, co jest istotnym aspektem dla każdego z nas. Tłumią hałasy i tworzą specyficzny, zdrowy mikroklimat. Odpowiednie pokrycie dachu, dzięki zdolności wentylacji, chroni budynek przed zawilgoceniem, pleśnią oraz grzybem.

Warto zapoznać się z przykładowymi realizacjami dachu, które widnieją na naszej stronie internetowej a w razie pytań o kontakt. Na każde pytanie odpowiemy chętnie i rzetelnie.

dachy z trzciny

Dachy ze strzechy są idealne dla osób, które cenią efektowne i trwałe rozwiązania w przystępnych cenach. Również ich konserwacja nie wymaga dużych nakładów finansowych. Dzięki kilku zabiegom będą się pięknie prezentować przez wiele lat (nawet 100!). Dachy ze strzechy trzcinowej są również bardzo ekologiczne, tłumią hałasy (także cywilizacyjne) i wytwarzają specyficzny mikroklimat. Odpowiednie krycie dachu trzciną chroni budynek przed zawilgoceniem, pleśnią oraz grzybem (dzięki właściwej wentylacji).

Zachęcamy do zapoznania się z naszymi przykładowymi realizacjami, które umieściliśmy na stronie internetowej. W razie pytań czy wątpliwości – prosimy o kontakt, chętnie służymy swoją wiedzą i doświadczeniem.

NASZE REALIZACJE

Jakie są korzyści z posiadania dachu z trzciny? Ano całe mnóstwo! Przede wszystkim, wbrew wszelkim pozorom – jest niezwykle trwała! Przez wiele lat będzie prezentowała się wspaniale, a jedyne czego wymaga to regularnych przeglądów, podczas których będzie konieczność ewentualnego uzupełnienia braków trzciny.

Jest to też konstrukcja ekologiczna, dzięki czemu przysłużymy się planecie, a także samym sobie. Ponadto, jeśli tylko odpowiednio ją zamontujemy, umożliwi sprawny spływ wody deszczowej, a co za tym idzie – eliminuje zawilgocenia, tworząc wyjątkowy mikroklimat. Jeśli boimy się, że dach nam spłonie – nic bardziej mylnego.

Dach z trzciny można w bardzo prosty sposób zabezpieczyć przed zapaleniem, a my możemy spać spokojnie. Strzecha będzie też niezwykle ekonomiczna – dzięki swoim właściwościom termoizolacyjnym „sama” zadba o to, aby w środku było odpowiednio ciepło, a jeśli będziemy musieli pomóc – koszty nie będą tak duże, jak w przypadku innych konstrukcji. Na koniec – strzecha jest również dźwiękoszczelna, dzięki czemu możemy odizolować się od hałasu dobiegającego z zewnątrz. Nic dodać, nic ująć – wygląda na to, że dach ze strzechy jest rozwiązaniem idealnym.

Konstrukcja Dachu z Trzciny

Będąc na wsi, zakochałeś się w swojskim klimacie tamtejszych domków? Ciszy, pianiu koguta oraz niesamowitej urodzie wiejskiej zabudowy? Możesz mieć taką także u siebie. Wystarczy, że zdecydujesz się na krycie dachu z trzciny. A może marzy Ci się fantazyjny kształt dachu? Takie rozwiązania także mamy w ofercie. Rozwiązanie takie może dotyczyć jednakowo domu – co nada mu wyjątkowy, niebanalny wygląd.

Możecie także wykorzystać to rozwiązanie w ogrodowej altanie. Przed wykonaniem przyjedziemy do Ciebie i dokonamy profesjonalnej oceny okolicy pod takim kątem jak region, położenie stron świata, klimat, watry opady, nasłonecznienie i roślinność. Dzięki temu będziemy w stanie wybrać rozwiązanie, które sprawdzi się najlepiej, zagwarantuje maksymalną trwałość, a także zadowolenie klienta, które jest naszym priorytetem.

Jeśli mieszkasz na terenie mocno deszczowym – lepszy będzie dach o większym kącie nachylenia. Umożliwi to odpowiedni, sprawny spływ wody. Dzięki temu nie będzie wnikać ona w trzcinę i zapewni to dłuższą żywotność dachu. W kwestii rozmiaru dachu – bez obaw. Rozmiar ma tu najmniejsze znaczenie. Istotniejszy jest kąt nachylenia, a także grubość strzechy, która zazwyczaj wynosi około 30 cm. Ponadto właściwe ułożenie trzciny jest składową sukcesu. Montujemy je do łat przybitych do krokwi albo bezpośrednio do poszycia z desek. Dzięki temu gwarantujemy maksymalną cyrkulację powietrza i eliminujemy powstawanie zawilgoceń i pleśni.

Mocowanie dachu z trzciny

W jaki sposób mocujemy dach ze strzechy trzcinowej? Jest to proces złożony i wymagający wiedzy i umiejętności. Na początku wiązki trzciny, które mają odpowiednie wymiary, należy rozciąć i równomiernie rozłożyć. Do przytwierdzenia pokrycia używa się drutu chromoniklowego, który mocuje się na głębokości 1/3 grubości poszycia, co daje około 10 cm. Drut chromoniklowy jest żaroodporny, co zapewnia jednocześnie ochronę przed zapaleniem.

Pokrycie dachowe jest ciężkie, w związku z czym strzechy wykonuje się na mocnych więźbach dachowych, zapewniających im wytrzymałość. Na każdy metr kwadratowy pokrycia dachu strzechą potrzebujemy około 10 wiązek trzciny, a im mniejsze nachylenie dachu, tym warstwa trzciny grubsza, aby zapewnić odpowiednią trwałość. Na samym szczycie strzecha układana jest skośnie. Kalenica zabezpieczona jest dodatkowo papą, folią i gęstą siatką drucianą, aby uchronić przed ptakami.